Zapotrzebowanie na pokarm cz. II

Pożywienie potrzebne jest każdemu żyjącemu stworzeniu w dwu celach: musi dostarczyć surowców dla budowy lub wymiany tkanek i musi stanowić paliwo dla zaopatrzenia ciała w energię. Mówiąc ogólnie, pierwszy cel wymaga pobrania niewielkiej ilości substancji podstawowych, a drugi wystarczającej ilości kalorii. Można zjeść więcej kalorii niż potrzeba i mimo to umrzeć z powodu braku jakiejś niezbędnej substancji: tak samo dieta złożona ze wszystkich niezbędnych składników pożywienia może doprowadzić do śmierci z niedoborów ilościowych i niedoboru kalorii koniecznych do utrzymania życia.

Zapotrzebowanie na pokarm jest oprócz tego dla każdego gatunku kompromisem pomiędzy tym, co jest aktualnie pożądane a tym co jest dostępne, co może zostać strawione i co można odpowiednio przetworzyć. Chemiczna analiza potrzeb wypadłaby podobnie u zebry, lwa i sępa, ale zebra karmi się trawą, lew może żywić się zebrami, a sęp rozpadającymi się zwłokami jednego i drugiego. Potrzeby ich są podobne, jednak zaspokajane w różny sposób. Zebra zamienia trawę w pokarm odpowiedni dla lwa, lew produkuje mięso właściwe dla sępa, a mięso ich wszystkich będzie w końcu odpowiednią pożywką dla bakterii, ‚

Jak każde inne stworzenie, człowiek ma do dyspozycji ogra- niczony wachlarz środków żywnościowych i ograniczoną zdolność zamiany strawionych substancji odpowiednio do swych potrzeb. Nie musi jeść mięsa, aby wytworzyć mięso tkanek mięśni, lecz jego pożywienie musi zawierać np. właściwe witaminy oraz odpowiednie gatunki białek dla utrzymania się przy życiu. Żywność jest źródłem zaopatrzenia w surowce, surowce te po rozszczepieniu przez trawienie są jednak tylko częściowo konstrukcjami odpowiednimi do naszych potrzeb. Budowniczy dla wykonania domu nie potrzebuje drzew ani trocin, musi mieć do dyspozycji formę pośrednią w postaci desek. Ciało nie potrzebuje ani mięsa, ani jego podstawowych składników, czyli azotu, wodoru i węgla, niezbędna jest forma pośrednia w postaci aminokwasów. Tak jak budowniczemu nie wystarczy jeden rodzaj desek do zbudowania domu, tak i ciało nie może się obejść bez trzydziestu do czterdziestu podstawowych środków odżywczych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *