Wymioty – ciąg dalszy

To częste i zwykłe wydarzenie może być bezpośrednio zależne od batalionu najróżniejszych chorób, z których każda może być przyczyną. Albo żadna. Odbijanie się jest po prostu wyrzucaniem powietrza z żołądka. Takie dźwięki mogą robić w towarzystwie piorunujące wrażenie, ale zwykle nie powodują wybuchu, niemniej były przypadki, kiedy operacje chirurgiczne stawały się niebezpieczne wskutek niespodziewanego odbijania się gazami zapalnymi u pacjenta. Pojawiające się w niewłaściwym czasie nadmiernie aktywne chemicznie odbijania – powodowały eksplozje. Przytacza się także prawdziwą historię proboszcza mającego wszelkie powody do zaniepokojenia, ponieważ za każdym razem, kiedy gasił świeczki, oddech jego zapalał się. Nikt nie udzielił mu cynicznej rady, aby zaczął je przvaa- szać, natomiast poddano go operacji w celu poszerzenia zwężonego wskutek wrzodu otworu odźwiernika żołądka. ,,W następstwie czego”, według słów operującego chirurga, ,,mógł on wykonywać swe obowiązki w bardziej stosowny sposób”.

Jelita. Jelita, po łacinie intestines, są rurą prowadzącą od żołądka do odbytu. Przeciętna długość rury u ssaków odpowiada ośmiokrotnej długości zwierzęcia, niektóre trawożerne mają proporcjonalnie znaczenie dłuższe jelita. Człowiek ma 8,4 do 9 metrów jelit.

Różne odcinki jelita nazywano nieco arbitralnie różnymi nazwami. Pierwszym jest dwunastnica, długości 25-30 cm (albo 12 szerokości palca), następnym jelito czcze, mające 2,40 do 2,70 m, i nieco dłuższym, dalszym odcinkiem jelito kręte. Jelito kręte łączy się z jelitem grubym za pomocą połączenia, mającego kształt podobny do litery T (jak wjazd na drogę główną), przy czym położona po lewej stronie część jelita grubego jest ślepą uliczką, zwaną kątnicą. Po skręcie w prawo znajdujemy się w prawdziwym jelicie grubym, mającym 1,80 długości i kończącym się prostnicą i odbytem. W jelicie grubym nie dzieje się nic istotnego dla odżywiania z wyjątkiem wchłaniania wody. Wyrostek robaczkowy, twór cienki i podobny do giętkiego ołówka, o długości 5 do 15 cm przyczepiony jest do kątnicy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *