Włosy

Włosy rozwijają się z naskórka, ale później zagłębiają się w obręb skóry właściwej. Korzeniem włosa jest zgrubienie zwane cebulką włosową, a pochewka obejmująca każdy włos nazywa się mieszkiem włosowym. Do każdego włosa przyczepia się mięsień, którego działanie manifestuje się w postaci gęsiej skórki. Mieszki włosowe tworzą się stopniowo pomiędzy drugim a piątym miesiącem życia płodowego, ilość ich jest podobna u wszystkich ras i u obu pici. U każdego człowieka występują kolejno trzy typy uwłosienia: lanugo, vellus i włosy ostateczne.

Lanugo jest uwłosieniem w życiu płodowym i widoczne jest u wcześniaków. Włosy te mogą być dość długie, pozbawione barwnika, bardzo miękkie i jedwabiste, rosną dość obficie tak- że na twarzy i przeważnie wypadają w 7. lub 8. miesiącu życia płodowego. Miejsce ich zajmuje vellus, meszek, bądący pierwszym uwłosieniem po urodzeniu. Włosy te są również miąkkie,’ czasami zabarwione, zwykle nie dłuższe niż 2,5 cm. Zastępowanie !anugo przez meszek jest niekiedy przyczyną dwubarw- nych włosów u dzieci po urodzeniu.

Meszek przechodzi stopniowo lub na podobieństwo łat w uwłosienie ostateczne, czyli w dłuższe, grubsze i zabarwione włosy typowe dla późniejszego okresu życia. Zamiana nie musi nastąpić bezpośrednio, delikatne włosy niemowlęce mogą powoli stawać się coraz grubsze i mogą równie wolno zmieniać kolor. Zamiana może także nastąpić nagle, jak na przykład w przypadku szybkiego wzrostu uwłosienia ostatecznego okolicy łonowej. Na twarzy zamiana meszku na włosy widoczna jest najpierw na górnej wardze, potem na brodzie, następnie na policzkach i wreszcie na pozostałych częściach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *