Włosy – ciąg dalszy

Meszek wystąpuje często po raz drugi pod koniec życia, może nawet pojawić się lanugo obsypujące włosami całą twarz człowieka, co już należy do zmian patologicznych. Z wiekiem wypadają włosy nie tylko na głowie, ale i na wszystkich innych częściach ciała. Zazwyczaj wypadanie następuje w porządku odwrotnym niż pojawianie się włosów, a więc najpierw na ramionach, rękach, klatce piersiowej, brzuchu, przedramionach, biodrach i pachach – mniej więcej w tej kolejności. Wypada również uwłosienie łonowe, w większym stopniu u kobiet niż u mężczyzn.

Owłosiona skóra głowy zawiera przeciętnie 100 000 włosów. Nowe mieszki włosowe nie wyrastają w tych miejscach, gdzie ich przedtem nie było, wrażenie takie może powstawać na podstawie cyklu jakiemu podlegają: po okresie aktywności następuje zanik, a potem okres odpoczynku, zaś po okresie odpoczynku trwającym trzy do czterech miesięcy włosy zaczynają rosnąć na nowo przez kilka lat. Okres zaniku trwa parę tygodni i w tym czasie wypada cały pień włosowy. Z prawidłowo owłosionej skóry głowy wypada normalnie około trzydziestu do sześćdziesięciu włosów dziennie, jednak nie giną przy tym mieszki produkujące włosy – mieszki przestają być czynne dopiero, gdy człowiek łysieje.

Szybkość wydłużania się włosów w okresie ich aktywnego wzrostu jest różna w zależności od okolicy ciała. Włosy na głowie i brodzie rosną szybko, na kończynach i plecach powoli, choć niektóre przekorne włosy mogą nagle zacząć rosnąć nieproporcjonalnie prędko w porównaniu do swych leniwych sąsiadów. Według dr Arthura Rooka z Cambridge włosy na głowie wydłużają się o około 0,33 mm na dobę, na brodzie o 0,38 mm, na kończynach rosną wolniej, Tak więc fryzjerzy żyją z dwunastocentymetrowego rocznego przyrostu włosów. Pod tym względem nie ma różnic między mężczyzną a kobietą, gdyby więc założyć powyższą prędkość wzrostu, to kobieta (a także współczesny młody mężczyzna) potrzebowałaby około 6 lat dla doczekania się włosów tak długich, aby mogła na nich usiąść. Prędkość ta, malejąca w późniejszych latach, wystarczyłaby na wytworzenie w ciągu całego życia około 8 m włosów, lecz cykliczne występowanie okresów wzrostu i odpoczynku przeciwdziała powstawaniu pukli przypominających ludzi z raju. Cykliczna aktywność mieszków włosowych i regularne wypadanie każdego włosa co parę lat wyklucza możliwość wzrostu pojedynczego włosa do długości 8 m. Ponieważ długość cyklu waha się pomiędzy lab lat, to maksymalna długość włosa mogłaby dojść do 75-90 cm. U niektórych kobiet włosy mogą dojść do jeszcze większej długości, a są i takie kobiety, które mogą nawet stanąć na swych włosach, jednak normalnie wypadanie przekreśla dalej idące ambicje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *