Witamina K

Dziecko rodzi się praktycznie bez bakterii w jelitach, fakt ten ma zasadnicze znaczenie dla rozkładu i dla braku witaminy. Dziecko urodzone nieżywe ulega najczęściej mumifikacji, gdyż nie dochodzi do rozkładu od środka, jak w ciałach, które żyły dłużej: brak witaminy K może być przyczyną śmierci noworodka. Witamina dzieli się na Ki i K2: pierwsza jest w obfitości w każdej normalnej diecie, drugą wytwarzają równie obficie bakterie jelitowe. Niektóre dzieci otrzymują niewystarczające zapasy od swych matek i rodzą się z dużym niedoborem witaminy K i dlatego mogą chorować na chorobę krwotoczną noworodków. Jeśli utrata krwi, czyli krwotok, nie doprowadzi do ich zgonu w ciągu pierwszych dwu lub trzech dni, to choroba szybko ustępuje, ponieważ bakterie zajmują jelita i po kilku dniach od urodzenia zaczynają produkcję witaminy K2. Krytyczny okres trzech pierwszych dni można zabezpieczyć przez podawanie witaminy K w dawkach o wielkości typowej dla świata witamin: jedną tysięczną grama co 24 godziny.

Brak witaminy K u dzieci starszych i u dorosłych jest mało prawdopodobny, może zdarzać się podczas głodowania, podczas leczenia lekarstwami przeciwbakteryjnymi, jak sulfonamidy, doprowadzającymi do zabicia przeważającej części bakterii jelita, lub gdy żółć nie dochodzi do jelit, jak w przypadkach żółtaczki mechanicznej. (Witamina K nie może zostać wchłonięta bez pomocy żółci.) Witamina K jest niezwykle ważna dla ptaków i w przemyśle drobiarskim, bez niej drób ginie bardzo prędko.

Wielki respekt dla mocy witamin jest wynikiem ich nowości, a także okrutnego odwetu, gdy nie są wchłaniane w dostatecznej ilości. Respekt ten przekształcał się niekiedy w przekonanie, że jeśli pewne ilości są pożyteczne, to zwiększone dawki będą miały jeszcze lepsze skutki: tak jednak nie jest.

Każda witamina potrzebna jest w określonej ilości, znaczny nadmiar może być szkodliwy. Prawdopodobnie nie wszystko jest już wiadome o witaminach i nie zostały jeszcze zidentyfikowane wszystkie składniki organiczne diety człowieka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *