Widzenie barw u zwierząt uważa się za słabo rozwinięte

Nierozróżnianie barw czasami jest korzystne: przy tej wadzie łatwiej wykryć zamaskowanie czy to wojskowe, czy naturalne, a entomolog ze ślepotą na barwy potrafi często odnaleźć jakiegoś ukrytego owada tam, gdzie innym się to nie udało. Przy słabym oświetleniu nikt nie rozróżnia kolorów. Wieczorem traci się najpierw zdolność odróżniania koloru czerwonego, na końcu zaś barwy znajdującej się po drugiej stronie widma, rano pierwszy wyraźnie widziany kolor to kolor niebieski.

Widzenie barw u zwierząt uważa się za słabo rozwinięte. Niełatwo opracować testy na ocenę rozróżniania kolorów eliminujące różnice w jasności, w każdym razie ryby i amfibie mają opinię niewrażliwych na kolory, choć częstokroć wolą

Inaczej niż pewien bank, którego formularz badania lekarskiego wymaga od badanego zdolności rozróżniania pomiędzy kolorem czarnym i czerwonym. strefy oświetlone światłem określonego zabarwienia. Niektóre ptaki widzą pewne kolory, z pewnością wrażliwych na nie jest wiele owadów. Ssaki na ogół źle sobie dają radą z rozróżnianiem: niewielkie poczucie barw może mieć pies, ale owce, myszy i króliki wykazują brak zainteresowania kolorami. Jeśli machać bykowi przed oczami zieloną płachtą, to bądzie reagował w typowy sposób, ale małpa odróżni zieloną od czerwonej. Wyższe naczelne są jedynymi zwierzętami z podobną lub identyczną jak ludzie zdolnością oceny kolorów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *