Węch – dalszy ciąg

Zdolność odkrywania śladów swych panów badano u psów naukowo. Wystarczy dotykanie patyka końcami palców przez dwie minuty lub potrzymanie go całą dłonią przez parę sekund dla wyraźnego zidentyfikowania przez psa danej osoby i nie ma przy tym znaczenia, ile osób miało ów patyk w ręce przed, czy po dotknięciu przez jego pana.

Dokonywano i innych doświadczeń. Jeśli jedenastu mężczyzn idzie gęsiego, przy czym pan prowadzi, a reszta kroczy po jego śladach i jeśli ten rząd rozdzieli się na dwa, a na czele jednego z nich będzie nadal szedł pan psa, to dobry pies nie będzie miał trudności w wyborze właściwej grupy, obojętnie czy ślad prowadzi po trawie, ziemi, asfalcie, czy skale. Pies może się jednak mylić w odniesieniu do dwojaczków identycznych, nawet jeśli są żonaci, żyją z dala od siebie, inaczej się odżywiają i wykonują inną pracę: dobry pies może wtedy pomylić zapachy. Z całej sterty rękawiczek wybierze jedną, należącą do jednego z bliźniaków, podczas gdy jego pan będzie drugim bliźniakiem.

New Scotland Yard podaje, źe nie używa się psów policyjnych do wyśledzenia czy aresztowania bliźniaków identycznych, ale na podstawie badań wykazano możliwość rozróżniania przez dobrze wytresowanego psa zapachów bliźniaków. Jeżeli doświadczenie ustawić tak, aby pies wiedział, że jego zadanie polega na odróżnieniu dwu rękawiczek od bliźniaków, to wybierze właściwą.

Nauka nie pozwalająca się zgrabnie sklasyfikować sprawia zawsze zakłopotanie, co skłania wielu do prób własnej systematyzacji. Nikt nie potrafił oznaczyć kilku zasadniczych zapachów na podobieństwo trzech barw głównych: H. Zwaarde- maker sporządził listę zapachów nie wpływających na siebie w sposób wprowadzający zamieszanie. Według niego istnieje 9 różniących się od siebie grup, stąd jego teoria istnienia 9 typów receptorów. Nikt tego spisu nie uwTaża za coś więcej niż inteligentną próbę rozwiązania problemu, niemniej ciągle się ją cytuje, chociaż została po raz pierwszy opublikowana jeszcze w XIX wieku. Oto owe 9 grup zapachów:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *