Wątroba

Wątroba jest największym gruczołem ciała. U dziecka stanowi 4°/o całkowitej wagi ciała, zajmuje dwie piąte jamy brzusznej i jest główną przyczyną sylwetki dziecięcej o wystającym brzuchu, u dorosłego waży 1,3 do 1,8 kg, zależnie od wzrostu, i odpowiada mniej więcej jednej czterdziestej całkowitej wagi ciała. Znajduje się w prawym boku właściciela, przylega do przepony i mieści się naprzeciwko leżącego wysoko po stronie lewej i mniejszego od niej żołądka. W spoczynku w obrębie wątroby znajduje się jedna czwarta całej ilości krwi, ale w czasie wysiłku fizycznego lub bezpośrednio przed nim 0,5 do 1,0 I może narząd nagle opuścić.

Wątroba spełnia niezliczoną ilość zadań w przemianie materii ciała – naliczono ich jut ponad 500 – i nazywana jest nierzadko fabryką chemiczną. Pomimo że embriologicznie pochodzi ze ściany jelita w okolicy dwunastniczej, jej udział w trawieniu jelitowym nie jest wielki. Wątroba ma podwójne zaopatrzenie w krew: potrzebny tlen dochodzi głównie przez tętnicę wątrobową, a oprócz tego uchodzi do niej żyła wrotna, doprowadzająca do wątroby wszystkie składniki wchłonięte z jelit. Bez wątroby nie można żyć, doświadczalne usunięcie tego organu zwierzętom laboratoryjnym prowadzi szybko do śmierci, po krótkim okresie pozornie dobrego zdrowia.

Nie ma kręgowców bez wątroby, ale wiele nie ma pęcherzyka żółciowego, tego małego, często kłopotliwego zbiorniczka na żółć, bez którego człowiek może, a niejednokrotnie i musi się obyć. Minogi morskie, wiele ptaków, koń, jeleń i szczur, na przykład, w ogóle go nie mają: co dziwniejsze ma go suseł prążkowany, a nie ma odmiana bardzo małego susła, zaś najdziwniejsze są żyrafy – jedna ma pęcherzyk, a druga go nie ma.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *