Wady ostrości

Hipermetropia (nadwzroczność). Wymiar przednio-tylny oka jest zbyt krótki lub soczewka zbyt słabo skupia. Ostry obraz powstaje poza siatkówką, Ludzi z tą wadą nazywa się dalekowidzami.

Miopia (krótkowzroczność). Długość przednio-tylna oka jest zbyt długa lub soczewka skupia za silnie. Ostry obraz powstaje przed siatkówką. Ludzi z tą wadą nazywa się krótkowidzami,

Astygmatyzm. Nieróxvnośó, Ognisko dla promieni w płaszczyźnie poziomej nie pokrywa się z ogniskiem dla promieni w płaszczyźnie pionowej. Zwykle następstwo zniekształconej krzywizny rogówki.

Podobno Neron patrzał przez szmaragd, aby powiększyć obraz przedmiotów: okulary w nowoczesnym znaczeniu pojawiają się na obrazach z XIV stulecia, a miały zostać wynalezione przez pewnego mnicha z Pizy w r. 1299. Od tego czasu ofiary trzech głównych wad ostrości mają szanse lepszego widzenia przez okulary, choć wbrew rozpowszechnionemu przekonaniu rzadko zapobiega to pogorszeniu się wzroku. W rzeczywistości, zwłaszcza u dalekowidzów, pacjent może się stawać coraz bardziej zależny od nich.

Nazwa myopia pochodzi od dwu greckich słów oznaczających zamykanie oczu, gdyż ludzie krótkowzroczni mają zwyczaj przymrużania oczu: powoduje to zmniejszenie otworu dostępnego dla promieni świetlnych, a przez to lepsze widzenie Soczewki kontaktowe, które czynią niepotrzebną zewnętrzną obudowę okularów, pozostawiając tylko niezbędne szkło załamujące, nie zdobyły jako alternatywa normalnych okularów tak wielkiej popularności, jak by tego można było oczekiwać, kiedy ukazały się jako nowość. Od bardzo niedawna stosowany jest w praktyce pomysł zmiany zdolności załamywania rogówki przez częściowe jej zeskrobanie. Zabiegu tego -dokonywano z dobrym skutkiem, zwłaszcza u krótkowidzów, u których rogówka jest zbyt mocno zakrzywiona, co powoduje zbyt silne załamywanie fal świetlnych: po spłaszczeniu określonego stopnia powracał normalny wzrok. Zabieg taki jest bardziej skomplikowany u dalekowidzów, należących tradycyjnie do starszej części społeczeństwa, ponieważ wymaga zwiększenia krzywizny rogówki. Tego rodzaju zmiana jest niestety zmianą statyczną i chociaż skupianie promieni jest w 60% funkcją rogówki, to aby zmienić sumaryczną zdolność skupiania rogówki i soczewki, ta ostatnia musi mieć możność regulacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *