W jakim wieku można rozpocząć stosunki seksualne?

Czy dopuszczalne są kontakty seksualne przed małżeństwem między osobami, które się kochają? Dlaczego wokół seksu robi się tyle hałasu?Dlaczego dwoje ludzi, którzy chcą iść ze sobą do łóżka, nie może tego zrobić tak po prostu?

Mimo że każde z tych pytań brzmi inaczej, wszystkie dotyczą jednego zagadnienia: kiedy można współżyć z drugą osobą. I raz jeszcze pojawia się sytuacja, gdy nie ma jednoznacznej odpowiedzi.

Niektórzy sądzą, że współżyć mogą ze sobą osoby dorosłe. Dla nich dorosłość jest to osiągnięcie pewnego wieku (mniej więcej osiemnaście – dwadzieścia jeden lat). Dla innych jest to pełna samodzielność polegająca głównie na niezależności finansowej od rodziców. Jeszcze inni przyjmują „prawny” punkt widzenia: uprawnieni do współżycia płciowego są ci, którzy osiągnęli wiek zgodny z przepisami prawa, różnymi w poszczególnych państwach.

Niemniej jednak dla większości ludzi to nie wiek ma największe znaczenie. Wielu sądzi, że nie powinno się rozpoczynać współżycia przed ślubem. I to wcale niekoniecznie ze względów religijnych. Oczywiście dla wielu osób fakt, że prawo kościelne zabrania stosunków seksualnych przed ślubem ma decydujące znaczenie. Inni kierują się względami praktycznymi, to znaczy chęcią uniknięcia niepożądanej ciąży. Na ogół ludzie ci sprzeciwiają się aborcji uważając, że decyzja o rozpoczęciu współżycia nie dotyczy tylko i wyłącznie dwojga kochanków. Wiąże się też z odpowiedzialnością za dziecko, które mogłoby być poczęte.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *