W jaki sposób można zarazić się AIDS?

Na pewno słyszeliście wiele opowieści na temat sposobów rozprzestrzeniania się AIDS. Przede wszystkim musicie wiedzieć, że wirus HIV nie żyje w powietrzu lub na powierzchni przedmiotów jak na przykład wirus grypy. Oznacza to, że nie można zarazić się AIDS w wyniku codziennych kontaktów, między innymi przez dotykanie tych samych przedmiotów, wspólne spożywanie posiłków, przebywanie w towarzystwie zarażonych osób, pływanie w basenie, podawanie ręki, używanie wspólnych telefonów, kaszel, kichanie, chodzenie do szkoły lub do pracy.

Dowodem na nierozprzestrzenianie się tej choroby poprzez codzienne kontakty jest fakt, że osoby pracujące z chorymi i stykające się z nimi na co dzień nie chorują na AIDS. A oto sposoby zarażenia się AIDS:

– 1. Stosunek seksualny – najczęstszy sposób szerzenia się tej choroby. Wiele osób sądziło, że zakażona kobieta nie zaraża swojego partnera. Nie jest to praw- da – przedstawiciele obu płci mogą zarażać w równym stopniu swoich partnerów.

– 2. Strzykawki i igły. Drugim sposobem rozprzestrzeniania się AIDS jest używanie tych samych strzykawek przez narkomanów. Po dożylnym wstrzyknięciu heroiny lub innych narkotyków na igle pozostaje odrobina krwi, czasami niewidoczna gołym okiem. Jeżeli jest to krew osoby chorej na AIDS, inna osoba używająca tej igły może się zarazić. Nie można zarazić się podczas zastrzyków wykonywanych przez lekarzy lub pielęgniarki. Używają oni jednorazowych, sterylnych strzykawek i igieł. Trzeba jednak odnotować, że istnieją nieliczne przypadki zachorowania lekarzy lub pielęgniarek, którzy przypadkowo skaleczyli się igią z zakażoną krwią.

– 3. Transfuzj a krwi. Mimo że są to bardzo rzadkie przypadki, możliwe jest także zarażenie się AIDS w czasie transfuzji krwi lub stosowania preparatów he- moglobinowych. Transfuzji dokonuje się przed operacją, w trakcie lub po zabiegu, jeśli pacjent utracił zbyt dużo krwi. Również osoby cierpiące na hemofilię mogą być często poddawane transfuzji. Obecnie wykonuje się specjalne testy sprawdzające czy krew używana do transfuzji nie jest zakażona. Tak więc możliwość takiego zakażenia się jest obecnie ograniczona. Tego typu przypadki mogły występować w latach 1976-1985 (kiedy nie stosowano testów). Nie można jednak zarazie się wirusem podczas oddawania krwi.

Trzeba wspomnieć także o kilku przypadkach lekarzy i pielęgniarek, którzy zarazili się AIDS w wyniku przypadkowego zetknięcia swoich ran z zakażoną krwią. Działało to podobnie jak transfuzja krwi, gdyż wirus z zakażonej krwi dostał się do krwiobie- gu tych osób.

– 4. Dziedziczenie. Chora matka może zakazić znajdujące się w jej łonie dziecko, gdyż obydwoje mają tę samą krew, a zatem wirus może bez problemu przedostać się do płodu. Może też zarazić dziecko podczas porodu lub karmienia piersią. Podobne przypadki nie są jednak zbyt częste (w USA tylko 1 procent wszystkich zachorowań od 1987 roku).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *