W jaki sposób można zarazić się AIDS? cz. II

Jeśli więc nie miałeś kontaktów seksualnych, nie używałeś narkotyków, nie przetaczano ci krwi, to na pewno nie zaraziłeś się AIDS. Ale nawet jeśli prowadzisz aktywne życie płciowe, istnieją sposoby zabezpieczenia się przed tą chorobą. Niezależnie od wszystkiego niech strach nie powstrzymuje cię przed poznaniem faktów.

Kontakt, zarażenie się i choroba Młodzi ludzie chcą wiedzieć, czy każdy kto zetknął się z AIDS, musi od razu zachorować. Podobnie jak nie zarażamy się grypą czy katarem za każdym razem, gdy zetknęliśmy się z tymi zarazkami, podobnie jest z AIDS – nie każdy kontakt z wirusem HIV musi prowadzić do zachorowania. Często nie dostrzega się różnicy między zetknięciem się z wirusem, zarażeniem się nim a zapadnięciem na chorobę wirusową. Poznajmy więc definicje pomocne w zrozumieniu różnic między tymi określeniami.

Pierwszy etap. Kontakt – fizyczne zetknięcie się osoby z wirusem. Nie musi to koniecznie prowadzić do zarażenia, ale może przerodzić się w fazę drugą. Drugi etap. Zarażenie się – przeniknięcie wirusa do komórek organizmu. Każda zarażona osoba może zarazić innych. Jednak bycie nosicielem wirusa nie oznacza automatycznie choroby – choć bywa, że rozwija się w chorobę.

Trzeci etap. Choroba – rozwijają się określone symptomy i zaczynamy mieć do czynienia z osobą chorą. Nie wiemy, jak wiele osób, które zetknęły się z wirusem, zaraziło się nim. Tak samo nie możemy określić, ilu nosicieli wirusa zaczyna chorować na AIDS. Na początku sądzono, że tylko 20-30 procent. Jednak ostatnie badania wykazały, że prawdopodobieństwo rozwoju AIDS u osób zarażonych dochodzi do 90 procent.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *