W jaki sposób działa mieęsień?

Zesztywnienie wywołuje równie przykre objawy i jest równie trudne do wyjaśnienia. Może dotyczyć stawów, wiązadeł, ścięgien czy też mięśni. Zazwyczaj występuje po nadmiernym wysiłku i może być następstwem nagromadzenia różnych produktów powstających przy skurczu albo po prostu przejawem niewielkiego uszkodzenia. Tkanka pomiędzy włóknami mięsnymi mogła zostać przerwana lub naciągnięta, powodując niezbyt wielki ból i ograniczenie czynności.

Najostrzejszym bólem spośród wymienionych jest kłucie, odczuwane przeważnie poniżej żeber, zwykle po stronie lewej. Towarzyszy często wysiłkom połączonym ze wstrząsami, jak przy biegu z pełnym żołądkiem, jeszcze lepszym przykładem jest bieg przełajowy, ze wszystkimi nierównościami terenu. Sir Adolphe Abrahams w książce Fitness For the Oidinary Man (Sprawność dla przeciętnego człowieka) mówi, że ekspozycja na zimno ułatwia wystąpienie kłucia, że niekiedy korzystne okazywało się noszenie rękawic jednopalcowych, że kłucie rzadziej pojawia się przy pustym żołądku, że usiłowanie zapobiegania zwykle kończy się rozczarowaniem, że niektórzy ludzie mają prawdopodobnie konstytucjonalną skłonność do odczuwania kłucia.

Wiadomości ogółne. Promieniowanie jonizujące nie jest czymś nowym, bombarduje naszą planetą od jej powstania, a pochodzi częściowo ze słońca, częściowo z przestrzeni kosmicznej. Ziemia bombarduje również sama siebie z własnych naturalnych źródeł promieniowania. Od około siedemdziesięciu lat nowością jest udział promieniowania wytworzonego przez człowieka. W r. 1895 Röntgen zademonstrował wykryte przez siebie promienie X, a w r. 1898 Curie wyodrębnili rad, w r. 1900 było już ogłoszonych 170 różnego rodzaju przypadków uszkodzeń popromiennych, lecz nikt się tym nie przejmował. Maszyny rentgenowskie były traktowane prawie jak zabawki, bez żadnych ograniczeń.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *