Trzustka i śledziona

Oba te narządy wymienia się nierzadko jednym tchem, gdyż leżą bardzo blisko siebie, są podobnej wielkości i oba znajdują się w jamie brzusznej, ale poza tym podobne są do siebie jak kreda do sera. Jeden z nich nie jest dobrze zbadany i nie jest konieczny do życia, drugi ma dwa różne zadania, oba dobrze zbadane i oba niezbędne dla normalnego życia: żaden chirurg nie usunie trzustki bez pilnego powodu, a życie bez niej wymaga dokładnego nadzoru, Oba narządy mają podobną wagę (trzustka 85 g, śledziona 140 g), w czasie chorób zakaźnych i innych śledziona może powiększyć się do 9 kg. Trzustka jest gruczołem, śledziona nie, są więc one bardzo różniącymi się od siebie sąsiadami.

Trzustka. Jej nazwa medyczna pochodzi z greckiego (pankre- as) i oznacza „samo mięso” z powodu braku w niej kości i tłuszczu. Trzustka sprawuje podwójną funkcję i jest po wątrobie drugim co do wielkości gruczołem ciała. Wytwarza ona najważniejsze enzymy trawienne (trypsynę, lipazę i amylazę) i dostarcza do dwunastnicy 0,5 do 1 litra soku trzustkowego na dobę, oprócz tego produkuje jeszcze insulinę w minimalnych, aie niezbędnych do życia ilościach. Całkowite usunięcie trzustki wykonano u człowieka po raz pierwszy w r. 1944 i operacja ta jest nadal rzadko wykonywana. Brak soku trzustkowego w przewodzie pokarmowym oznacza niemożność trawienia dużej części pożywienia, zwłaszcza tłuszczów, co powoduje wydalanie z kałem dużych ilości nie strawionych składników i około trzykrotne zwiększenie objętości kału. Brak insuliny w następstwie usunięcia trzustki oznacza jeszcze jednego chorego na cukrzycę, chorobę powstającą zwykle bez lak brutalnego mieszania się do czynności tego gruczołu,

Narząd ten waży zwykle 85 g, jest miękkiej konsystencji, położony ku tyłowi od dolnej części żołądka, posiada kolor różowy lub żółtawoszary. Sok trzustkowy przepływa przez przewód trzustkowy łączący się z przewodem pokarmowym, a ilość soku wydzielana w ciągu godziny waży prawie tyle samo co cały gruczoł. Pomimo niezbędności trzustki dla prawidłowego trawienia, rozgłos jej w oczach świata związany jest przede wszystkim ze znaczeniem dla cukrzyków.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *