Śledziona

Narząd ten w ogóle nie ma prawa pojawiać się w odcinku poświęconym trawieniu i związanym z nim narządom, z wyjątkiem faktu częstego wspólnego wymieniania w literaturze tych dziwnych sąsiadów – trzustki i śledziony. Można również wyznawać nieco śledzienniczy pogląd, źe śledziona w ogóle nie ma prawa pojawiać się gdziekolwiek ze względu na jej bardzo nieokreśloną funkcję. Śledziona ma 15 cm długości, waży około 170 g, jest mniej więcej kształtu pięści, leży wysoko z tylu poza żołądkiem, ma kolor fioleto- woczerwony i znacznie gładszą powierzchnię niż trzustka. Jej czynność — no tak, tu jest problem, gdyż na pewno nie jest niezbędna do życia. Można ją całkowicie usunąć i jako jedyne wykrywalne skutki tego zabiegu pozostają niewielkie zmiany we krwi.

U niektórych zwierząt, jak kot i pies, narząd ten jest ważnym zbiornikiem krwi, wbudowanym układem do transfuzji krwi, czynnym w krytycznych okresach i gdy istnieje niedobór tlenu. U człowieka śledziona jest niewielka i takie nieznaczne zwiększenie ilości krwi – zakładając nawet całkowite wypełnienie krwią – byłoby bez znaczenia wobec 5,5 1 krwi znajdującej się w normalnym ciele. Dlatego też jej znaczenie jako magazynu można przyrównać do spiżami zawierającej tylko jedną puszkę grochu.

Niezależnie od tego śledziona oddziałuje na krwinki: u płodu bierze udział w wytwarzaniu czerwonych i białych krwinek, a po urodzeniu traci zdolność produkowania krwinek czerwonych, zachowując zdolność wytwarzania »białych. U dorosłego jej płodowa funkcja ulega odwróceniu – pomaga w niszczeniu starych krwinek i przygotowuje stare krwinki do zniszczenia gdzie indziej. Zazwyczaj nie można wymacać lub wyczuć śledziony z zewnątrz, dopóki nie zwiększy się jej zwykła waga trzy lub czterokrotnie, powiedzmy do 0,5 kg. Powiększenie jest przeważnie następstwem schorzenia narządu, a niekiedy wynikiem choroby całego ciała, jak na przykład w malarii. W krańcowych przypadkach waga śledziony może wzrosnąć do 9 kg, czyli pięćdziesięciokrotnie. Wyraźnie ujemną stroną powiększenia śledziony jest zwiększona wrażliwość: niewielkie uderzenie może wywołać śmiertelny krwotok wewnętrzny z przepełnionego krwią narządu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *