Skład dojrzałego zęba

Pierwsze zęby mleczne, które zostają zastąpione przez stałe, to siekacze – w siódmym lub ósmym roku życia, potem przedtrzonowe, a w dwunastym roku życia kły. Pierwsze stałe zęby trzonowe zjawiają się w 6. roku, a drugie trzonowe dopiero w 13. Trzecie trzonowe, tzw. zęby mądrości, są bardzo zmienne, mogą wystąpić w 17. roku, w 25., czasem nie wyrzynają się wcale. Pojawianie się wszystkich zębów podlega dużym wahaniom: pierwszy komplet 20 zębów mlecznych jest gotowy po niespełna dwu latach, a drugi składający się z 32 zębów stałych wymaga co najmniej 6 razy tyle czasu, licząc od pojawienia się pierwszego do ostatniego zęba.

Dojrzały ząb składa się głównie ze szkliwa i zębiny. Szkliwo jest najtwardszą tkanką ciała i w 96°/o składa się z soli mineralnych. Zębina leży pod szkliwem i podobna jest do kości jest tylko znacznie twardsza, utworzona w 70°/o z substancji nieorganicznych. Zęby stałe człowieka nie ulegają zastąpieniu i nie wykazują stałego wzrostu. U królika na przykład, siekacze rosną stale i ubytki wskutek ścierania są bez przerwy uzupełniane, zaś u słonia kły z roku na rok stają się coraz okazalsze.

Ludzki komplet zębów jest nieodwołalnie ustalony i ograniczony i w miarę upływu czasu może tylko ulegać zepsuciu, co też dzieje się w XX wieku ze znacznie gorszymi skutkami niż kiedykolwiek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *