Rozmieszczenie krwi

Jeśli chodzi o serce, sprawa jest prosta: wtłacza całą krew do tętnicy głównej i na tym kończy się jego rola. Krew wchodzi do tętnicy głównej zwykle z prędkością 38 cm na sekundę i prawie natychmiast napotyka rozgałęzienia rozprowadzające krew po całym ciele. Rozgałęzianie się naczyń obniża prędkość krwi, głównie dlatego, że powierzchnia przekroju wszystkich tętniczek i włośniczek jest o wiele większa niż przekrój tętnicy głównej wynoszący 6,5 cm2. W obrębie włośniczek krew płynie zaledwie z prędkością 5 mm na sekundę.

Jak już powiedziano, serce może w razie konieczności prawie pięciokrotnie zwiększyć ilość wyrzuconej krwi, z wydajności około 5 litrów na minutę może dojść maksymalnie do 25 litrów. Taka wydajność oznacza wielokrotne przepompowanie całkowitej ilości krwi przez cale ciało w ciągu każdych 60 sekund. Ale nawet tak wielki przepływ jest niewystarczający, mięśnie potrzebują więcej, gdyż biorą na siebie prawie cały ciężar dużego wysiłku fizycznego.

Otrzymują istotnie więcej kosztem niektórych innych organów. Podczas poważnych wysiłków fizycznych mięśnie otrzymują osiemnaście razy więcej krwi, choć wzrost wydajności serca jest tylko pięciokrotny, jest to skutkiem pozbawienia krwi innych narządów. Należą do nich nerki, których zaopatrzenie spada do V-i normalnego, skóra, która ma przy niewielkim wysiłku początkowo nawet zwiększony udział, przy dużym wysiłku – radykalnie obcięty, i przewód pokarmowy dostający tylko % normalnej ilości krwi. Serce, będące samo mięśniem i z pewnością pracujące ciężej, otrzymuje podczas wysiłku około cztery razy więcej. Na mózg nie mają wpływu wszelkie wysiłki i zmiany: tak samo dostaje swoje 750 ml na minutę w spoczynku, jak i przy najbardziej męczącym wysiłku, chociaż w międzyczasie napływ krwi do mięśni, z wyjątkiem serca, z około 1 litra zwiększa się prawie do 23 1. W szczytowej fazie wysiłku mięśnie otrzymują 88% maksymalnej wydajności serca, w spoczynku tylko 20°/o. I na odwrót brzuch otrzymuje normalnie 24% zaopatrzenia, a w czasie wysiłku jego udział w zwiększonej wydajności spada do zaledwie l°/o.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *