Rodzaje chorób

Syfilis przed wynalezieniem antybiotyków był przewlekłą, śmiertelną chorobą weneryczną. Zarazki przedostają się z narządów płciowych do mózgu, serca, płuc oraz innych organów, co może doprowadzić do obłąkania, a nawet do śmierci. Obecnie wcześnie wykryty syfilis może być wyleczony antybiotykami.

Rzeżączka i chlamydioza – to choroby podobne, niebezpieczne zwłaszcza dla kobiet, ponieważ często nie wywołują u nich żadnych objawów, przez co nie są leczone. Pozostające w pochwie tygodniami, miesiącami, a nawet latami zarazki mogą zaatakować macicę, jajowody i jajniki. Infekcja tych organów jest bardzo niebezpieczna. Często wymaga umieszczenia w szpitalu, a nawet usunięcia zainfekowanych narządów. Infekcja może być przyczyną niepłodności lub dożywotnich nawrotów choroby, nawet wtedy, gdy objawy wcale nie występują lub są bardzo łagodne.

Wirusy mogą być także przyczyną kłykcin i oprysz- czek występujących na narządach płciowych. Są one szczególnie niebezpieczne dla kobiet, gdyż mogą być przyczyną raka szyjki macicy. Mogą prowadzić do poronienia, wczesnego porodu lub innych powikłań. Op- ryszczka, która objawia się bolesnymi, przypominającymi bąble wrzodami, jest tak samo niebezpieczna dla kobiet jak i dla mężczyzn. W przeciwieństwie do innych chorób wenerycznych opryszczka jest nieuleczalna, gdyż wirusy pozostają w ciele do końca życia. Nie znaczy to jednak, że cały czas występuje owrzodzenie lub że będziemy zarażać innych. Po kilku tygodniach wirusy chowają się w głąb ciała, wrzody znikają, a wte- dy osoba taka nie zaraża. Niemniej co pewien czas symptomy powracają i wtedy, jak również jakiś czas przed i po, chory znowu może zakażać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *