Reakcje ludzi na sytuacje, w jakich czują się winni

Pamiętać jednak należy i o tym, że wszyscy jesteśmy ludźmi i że wszyscy popełniamy błędy. Jeśli naprawiłaś krzywdę, zweryfikowałaś swoje zachowanie, ważne jest, by potrafić sobie wybaczyć i żyć dalej.

Zwróć też uwagę, że te same czyny przez różnych ludzi zostaną różnie ocenione. Weźmy przykład onanizmu, z którego powodu wielu młodych ludzi czuje wyrzuty sumienia. Osobiście uważam to za coś normalnego i nieszkodliwego. Tych, którzy podzielają moją opinię, nie będą dręczyły skrupuły i poczucie winy. Jeśli jednak stoi to w sprzeczności z czyimiś przekonaniami moralnymi, lepiej byłoby spróbować zrezygnować, bo wyrzutami sumienia można także wyrządzić sobie krzywdę.

Reakcje ludzi na sytuacje, w jakich czują się winni, zależą nie tylko od natury ich czynu, ale także od ich przekonań. Zdarza się, że niektóre osoby czują się winne za to, za co nikt inny by winny się nie czuł. Pewna szesnastoletnia dziewczyna napisała:

Zawsze kiedy pocałuję się ze swoim chłopakiem, to później bardzo się tego wstydzę. Nie w trakcie, ale potem. Wiem, źe to jest nienormalne, ale nic nie mogę na to poradzić. Jak mam to przezwyciężyć?

Ta dziewczyna czuła się zawstydzona, że całowała się na do widzenia ze swoim chłopcem. Nie jest to przypadek odosobniony. Niektóre nastolatki czują się winne, mimo że nic złego nie zrobiły.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *