Przyczyny wstydu

Pomocne przy czymś takim będzie zastanowienie się nad przyczynami wstydu. Być może dzieje się tak pod wpływem ważnej osoby (ojca iub matki), grupy (na przykład religijnej), władz lub po prostu społeczeństwa jako całości. Do niedawna większość ludzi miała bardzo negatywny stosunek do seksualności. W czasach naszych dziadków seksualne marzenia i myśli traktowane były jako nieczyste, zwłaszcza u kobiet. Kobiety, którym seks sprawiał przyjemność, traktowane były jako wyuzdane i złe. Wiele osób sądziło, że stosunki płciowe są grzeszne, nawet po ślubie. Dopuszczalne były tylko w celach prokreacyjnych.

Oczywiście dziś wygląda to zupełnie inaczej, większość ludzi ma pozytywny stosunek do tej sfery życia, chociaż zdarzają się i inne poglądy. Ludzie, którzy myślą o seksie jako o czymś złym, mogą nawet nie wyrażać się o nim negatywnie, ale w inny sposób przekażą tę postawę swoim dzieciom. Tacy rodzice mogą gniewać się na dziecko, gdy dotyka swoich narządów płciowych. Wtedy nabiera ono przekonania, że jest to czymś paskudnym, wulgarnym. Gdy dziecko dorośnie, będzie się wstydzić miesiączki czy polucji nocnych.

Nic dziwnego, że są osoby, które czują się winne, choć nie wyrządziły nikomu krzywdy. Pozbycie się takich uczuć może okazać się naprawdę trudne. Lecz świadomość ich genezy może pomóc w ich przezwyciężeniu. Człowiek może i potrafi nauczyć się, jak uwolnić się od winy. Jeśli więc masz podobne odczucia, choć nikomu nie wyrządziłaś krzywdy, pomyśl, skąd się biorą, tak byś i ty mogła cieszyć się swoim seksualizmem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *