Ołyiość i nadwaga cz. II

Są jeszcze inne, bardziej subiektywne sposoby oceny. Jednym z nich to spojrzenie w lustro, inny to stanąć nago przed żoną, mężem, kochankiem lub kochanką i zażądać ich niefał- szowanej opinii. Trzeci {dla mężczyzn) to sprawdzenie, czy obwód w talii jest przynajmniej o 5 cm mniejszy niż obwód klatki piersiowej w wydechu. Czwarty to uchwycenie fałdu skórnego w takich okolicach możliwego odkładania się tłuszczu, jak dolna część klatki piersiowej, tylna okolica ramienia czy plecy, tuż poniżej łopatki: jeśli fałd jest grubszy niż 2,5 cm, to jesteś po prostu otyły.

Istnieją wreszcie tabele, zazwyczaj sporządzane z pomocą wskaźnika zachorowalności towarzystw ubezpieczeniowych.

Tabele te dzielą ludzi na ektomorfów, mezomorfów i endomorfów (patrz rozdział o sprawności fizycznej) albo też na ludzi o drobnej, średniej i rosłej postawie z uwzględnieniem niewspół- mierności pomiędzy nimi. Pożądana waga dla mężczyzny mającego na przykład 183 cm wzrostu może wahać się pomiędzy 67,1 kg (dla najlżejszego osobnika o drobnej budowie), a 83,4 (dla najcięższego osobnika o rosłej budowie). Człowiekowi o drobnej lub średniej budowie nie wolno nagłe zacząć uważać się za przedstawiciela kategorii rosłej tylko ze względu na przybranie na wadze. Budowa nie ulega zmianom w ciągu życia, zmienia się wyłącznie wiszący na niej ciężar.

Kobiety mają częściej nadmierną wagę niż mężczyźni. Istnieją dane nasuwające podejrzenie przynajmniej 10% nadwagi u Vs wszystkich kobiet amerykańskich po trzydziestym roku życia i u 75% kobiet pomiędzy 45. a 55. rokiem życia. Mężczyźni stają się ciężsi później niż kobiety, pomiędzy 45. a 55. rokiem życia nadwagę ma połowa. Prawdopodobnie w Wielkiej Brytanii jest mniej przypadków otyłości, a różnica pomiędzy płciami jest mniej zaznaczona. Oczywiście mężczyźni wykonujący pracę biurową tyją bardziej zdecydowanie niż pracownicy fizyczni, są ciężsi przeciętnie o 12,5 kg: u kobiet jest odwrotnie, kobiety pracujące fizycznie przeciętnie są tęższe niż posiadające wykształcenie zawodowe. (Na marginesie: zastanawiam się, czy kobiety rzeczywiście widzą siebie jako te bardzo wysokie, szczupłe i eleganckie postacie, tak pięknie ubrane w oknach wystawowych. Firma Adel Rootstein Ltd, wykonująca wiele takich modeli produkuje jako wielkość typową model wysokości 172 cm do linii włosów, 86 cm w obwodzie piersi i bioder i 61 cm w obwodzie talii. W rzeczywstości chyba jest niezwykle mało kobiet o takich długich i smukłych wymiarach.)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *