Oko człowieka

Gałka oczna człowieka waży około 7 g i ma około 2 cm średnicy. Oko mężczyzny jest większe o 0,5 mm od oka kobiety, a oko dorosłego jest mniej okrągłe od oka noworodka. Po urodzeniu wymiary oka są znacznie bliższe wymiarom ostatecznym niż rozmiary mózgu: podczas gdy objętość ciała wzrasta po urodzeniu dwudziestokrotnie lub więcej, mózg wzrasta 3,75 razy, a oko tylko 3,25 razy. Oko stanowi V«o wagi noworodka, a 1h OOO wagi dorosłego, Oko człowieka nie jest dokładnie dopasowane do jamy oczodołu: objętość oka wynosi 6,5 ml zaś oczodołu 29 ml. Stosunkowo małe oczy mają amfibie i gady, duże ryby i ptaki. Oko orła jest większe niż ludzkie, oczy sowy zajmują jedną trzecią jej głowy.

Szesnastowieczny wynalazca camera obscura musiał zadać kłam współczesnej opinii i stwierdzić, że oko było zawsze odbiorcą, a nigdy nie narządem wysyłającym promienie. Od tego czasu nauka optyki i zrozumienie czynności oka rozwijały się równolegle. Fale świetlne wchodzące do oka ludzkiego przechodzą kolejno najpierw przez grubą przeźroczystą i pozbawioną krwi rogówkę, następnie komorę przednią, dalej otwór w obrębie przesłony tęczówki, soczewkę, obszerną tylną komorę i w końcu dochodzą do wrażliwej siatkówki.

Tęczówka nadaje oku barwę. Medyczna nazwa iris oznacza po grecku tęczę, tęczówka zaraz po urodzeniu nie zawiera wiele barwnika i posiada wygląd niebieskiej {z wyjątkiem ras ciemnych, u których jest brązowa nawet przy urodzeniu). Barwnik zmienia się przy końcu życia i w jakiś czas po śmierci oczy wszystkich Europejczyków są zielonobrązowe. Brązowe oczy mają najwięcej pigmentu, choć może się wydawać, że intensywniej zabarwione są oczy niebieskie. Tęczówki mogą być łaciate lub każde oko może mieć inną barwę. Desenie na tęczówkach w postaci promieni, pierścieni i plamek są cechami bardzo indywidualnymi i proponowano nawet korzystać z nich zamiast z odcisków palców w celach identyfikacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *