Oddychanie

Wdech, czyli wciąganie powietrza przez nos, usta lub nos i usta, robi wrażenie obecności jakiegoś układu w obrębie nosa i ust wsysającego powietrze, tak jednak nie jest. Płuca są elastyczne i mogą się zapadać, na przykład w czasie operacji, i aby je rozszerzyć przepona przemieszcza się ku dołowi, a mięśnie żebrowe poszerzają klatkę piersiową. Przy spokojnym oddychaniu przepona schodzi ku dołowi o około 2 cm, przy głębokim oddychaniu ruch przepony wynosi około 8 cm. Kiedy przepona wykonuje ruch ku dołowi i równocześnie rozszerza się klatka piersiowa, płuca zostają rozciągnięte ku dołowi i na boki, a wtedy wpada do nich powietrze, aby nie dopuścić do powstania unikanej przez naturę próżni. Czynność odwrotna powoduje nieznaczne zwiększenie ciśnienia w obrębie płuc, toteż aby je wyrównać z ciśnieniem otaczającym, powietrze uchodzi z płuc do atmosfery. W normalnych warunkach różnice ciśnienia są niewielkie i oddychanie odbywa się spokojnie, przy ledwie zauważalnym przepływie powietrza tam i z powrotem.

Przepona i klatka piersiowa, każda z osobna, może utrzymać oddychanie, gdy druga zawiedzie, mimo iż normalnie trzy czwarte pracy oddychania w spoczynku wykonuje przepona.

Przepona zdolna jest do wytworzenia dość dużego ciśnienia, jak na przykład podczas wysiłku, czy przy nadmuchiwaniu balona. Powietrze bywa zwykle wydalane z płuc pod ciśnieniem jednej siódmej atmosfery, przy wdychaniu różnica ciśnień jest mniejsza. Siły związane z oddychaniem wydają się pokaźne, ale rzeczywistą ich wielkość łatwo sprawdzić przy próbie naśladowania owych bohaterów filmowych pogrążających się w moczary i zaopatrzonych tylko w słomkę dla za-‚ pewnienia dostępu powietrza. Jak każdemu wiadomo, ciśnienie wody wzrasta z głębokością: ciśnienie na głębokości 23 cm pod poziomem wody uniemożliwia już oddychanie. Może istnieją hohaterowie, którzy potrafią zejść nieznacznie głębiej, zależy to także od położenia przyjętego pod powierzchnią: żaden jednak bohater, nawet gdyby był zaopatrzony w bardzo mocną słomkę, nie może oddychać na głębokości przekraczającej znacznie dwadzieścia kilka centymetrów, ponieważ ciśnienie otaczającej wody przerasta jego zdolność oddychania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *