Od czasu do czasu trzeba zadziwić żołądek

Najsłynniejszy (i najbardziej „zadziwiony”) żołądek wszystkich czasów należał z pewnością do francuskiego Kanadyjczyka nazwiskiem Alexis St. Martin, ogromny był też udział tego żołądka w nauce o trawieniu. Do dzisiaj cytuje się ciągle zachowanie się jego soków trawiennych, chociaż znany wypadek, dający początek zainteresowaniom tym przedmiotem, zdarzył się 148 lat temu. 6 czerwca 1822 osiemnastoletni Alexis znajdował się pechowo w odległości około 1 metra od muszkietu, który przypadkowo wypalił. Kula przebiła mu klatkę piersiową po lewej stronie, zdruzgotała część szóstego żebra i złamała piąte, uszkodziła lewe płuco i przebiła żołądek. Drugi z bohaterów tej historii, chirurg armii Stanów Zjednoczonych William Beaumont znalazł się wkrótce na miejscu, stwierdził wypadanie płuca i żołądka przez ranę i wepchnął je z powrotem.

Młody Alexis nie zamierzał umierać i po prawie dwu tygodniach zaczął powracać do zdrowia, jakkolwiek było to w czasach, kiedy człowiek ciężko ranny był przeważnie po prostu nieboszczykiem, który jeszcze nie zdążył umrzeć. W tydzień później rana nie wykazywała ropienia, pacjent jadł z wielkim apetytem i jedynym kłopotem był otwór w żołądku, przepuszczający na zewnątrz wszystko, co zjadł. Odżywiano go przez odbytnicę, a Beaumont chciał naturalnie zamknąć ścianę żołądka, jednak Alexis nie zgodził się na operację zaszycia rany i wolał zamiast tego bandażować sobie uszkodzone miejsca ściany żołądka. Jadł regularnie i bez trudności, trawienie było skuteczne, cały przewód pokarmowy zachowywał się jak po-

Od czasu do czasu trzeba zadziwić żołądek – przyp. tłum. winien i wszystko było w porządku, dopóki bandaż był na miejscu. Następnego lata, kiedy Beaumont ostatecznie zrezygnował z zamknięcia przetoki, ubytek miał obwód długości 6,3 cm i znajdował się 5 cm poniżej lewego sutka, jako otwarta na stałe pamiątka po wypadku. Pokarmy i napoje wydobywały się na zewnątrz, jeśli otwór nie był zatkany przez odpowiedni opatrunek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *