Najdawniejsze szkielety człekopodobne

Fachowcy mają kłopoty z nazewnictwem pięciu palców ręki. Anatomowie nie wydają się mieć trudności z innymi częściami ciała, ale w sprawie nomenklatury pięciu palców nie ma zgodności pomiędzy lekarzami, prawnikami i zwykłym obywatelem. Sądy, dokumenty ubezpieczeniowe, lekarze i zwykli ludzie powinni przynajmniej mówić o tym samym palcu, jednak często brak jednomyślności. Czy pierwszym palcem jest kciuk, czy palec wskazujący? Czy mamy cztery palce {plus kciuk), czy pięć? Czy prawidłowa kolejność to kciuk, wskazujący, środkowy, serdeczny i mały? Jeśli tak, to gdzie jest pierwszy, a gdzie wskazujący, i czy wszyscy ludzie noszą obrączki, jeśli noszą to czy na prawej, czy na lewej ręce? Jak wielu ludzi w Anglii wie, że mały palec w Ameryce nazywa się „pinky” (różowy)?

Pod koniec r. 1965 pięćdziesiąt stanów USA z wyjątkiem Kalifornii przyjęło typowe zasady nazywania pięciu palców (czy też czterech), lecz w tych wspólnych usiłowaniach standaryzacji korzystały one z 10 różnych systemów. Według opinii pisma The Lancet każdy z systemów miał ujemne strony i nie wiadomo, jak sklasyfikować człowieka, „który stracił jeden palec u sześciopalcowej ręki (polidaktylia – wada wrodzona) i który nie ma prawidłowo wykształconego kciuka”. Problem ten podkreślają słowniki przy próbach systematyzacji, stwierdzając przeważnie, że palec „jest jednym z pięciu końcowych członków ręki, lub jednym z czterech, jeśli pominąć kciuk”.

Nawet najdawniejsze szkielety człekopodobne wykazują wyraźne przejawy zwyczajów podobnych do ludzkich. Według książki Richarda Fiennesa Bones, Bodies and Disease (Kości, ciała i choroby) znaleziono czaszki australopiteków z określonym typem złamania, polegającym na dwu blisko siebie położonych wgnieceniach, a w pobliżu kości ramienne antylop. Zakończenie takiej kości ramiennej odpowiada dokładnie wgnieceniom czaszki, innymi słowy już milion lat temu jedni ludzie byli bici po głowie przez drugich. Groby i szczątki szkieletów znacznie świeższej daty dają trwałe świadectwo utrzymywania się tego zwyczaju wśród ludzi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *