Metody regulacji poczęć

– Większość metod antykoncepcyjnych polega głównie na tym, by:

– nie dopuścić do owulacji,

– zapobiegać zapłodnieniu dojrzałego jajeczka,

– zapobiegać zagnieżdżeniu się zapłodnionego już jajeczka w macicy, by nie mogło się rozwijać.

Poniżej znajdziecie listę najbardziej popularnych metod antykoncepcyjnych. Większość z nich dotyczy kobiet (mężczyzna może używać prezerwatyw lub poddać się sterylizacji). Niektóre metody wymagają konsultacji ze specjalistą, inne, jak prezerwatywy czy żele, mogą być stosowane bez porady lekarskiej.

Większość tych metod działa tymczasowo, to znaczy, że trzeba je stosować regularnie. Jedynie ostatnia -sterylizacja – likwiduje możliwość zajścia w ciążę.

– 1. Pigułka antykoncepcyjna – jest to pigułka zawierająca hormony. Brana dokładnie według zaleceń lekarza uniemożliwia zajście w ciążę. Trzeba ściśle przestrzegać terminów przyjmowania przez cały miesiąc. Wskutek ominięcia choćby jednego dnia można zajść w ciążę.

– 2. Spirala – miękkie plastikowe urządzenie, które umiejscowione w macicy może tam pozostać wiele lat w zależności od typu. Spirala powinna być zakładana i usuwana wyłącznie przez lekarza.

– 3. Krążek – gumowa miseczka wypełniona plemnikobójczym żelem, którą wprowadza się do pochwy tuż przed stosunkiem. Po przynajmniej ośmiu godzinach od stosunku może zostać wyjęta, wymyta i przygotowana do ponownego użycia.

– 4. Kapturek naszyjkowy – stosuje się go podobnie jak krążek, to znaczy wypełnia się żelem i zakłada na szyjkę macicy. Jest od niej mniejszy, ma nieco inny kształt, mocuje się go przez zassanie.

– 5. Gąbka antykoncepcyjna – kształtem i wielkością przypomina puszek do pudru. Po nasączeniu wodą wydobywają się z niej substancje plemnikobójcze. Wprowadza się ją do pochwy tuż przed stosunkiem. Jest to środek jednorazowy.

– 6. Substancje plemnikobójcze – kremy lub żele, które mogą być używane osobno albo w połączeniu z krążkiem lub kapturkiem. Istnieją także tabletki rozpuszczające się po wprowadzeniu do pochwy oraz pianka w aerozolu wprowadzana do pochwy przed stosunkiem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *