Metody regulacji poczęć – kontynuacja

– 7. Prezerwatywa (kondom) -balonik z cienkiej gumki, który okrywa prącie, podobnie jak rękawiczka palce. Utrzymuje go gumowy pasek u wylotu. Nasienie wypływające podczas wytrysku zbiera się w prezerwatywie jak w rezerwuarze. Prezerwatywy sprzedaje się w ofoliowanych paczuszkach. Jeśli nie ma specjalnego zbiorniczka przeznaczonego na nasienie, to – zakładając ją – trzeba zostawić trochę wolnego miejsca, by sperma miała gdzie się zbierać. W przeciwnym razie mogłaby wypłynąć i dostać się do pochwy. Prezerwatywy są jednorazowe, po stosunku wyrzuca się je.

– 8. Kalendarzyk – metoda ta polega na śledzeniu cyklu miesiączkowego i powstrzymaniu się od stosunków w czasie domniemanej owulacji, gdy prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jest największe. Wymaga dobrej znajomości swojego cyklu i dokładnego określenia momentu jajeczkowania.

– 9. Naturalne planowanie rodziny – ulepszona wersja poprzedniej metody. Polega nie tylko na zaznaczaniu terminu miesiączek, ale również na codziennym mierzeniu podstawowej temperatury ciała i obserwacji śluzu wydzielanego z pochwy. Pomiary te pozwalają znacznie dokładniej określić moment owulacji. Kiedy zna się jej dokładny termin, wystarczy unikać współżycia seksualnego przez kilka dni przed nią i kilka po niej.

– 10. Pigułka podawana w dzień po stosunku – ostateczna metoda, zalecana jedynie wtedy, kiedy kobieta przed stosunkiem nie użyła innego środka. Należy ją przyjąć w ciągu 72 godzin po stosunku. Ze względu na dużą zawartość hormonów sposób ten nie może być traktowany jako regularna metoda antykoncepcyjna.

– 11. Zastrzyk antykoncepcyjny – kobiecie wstrzykuje się dużą dawkę hormonów, które powoli rozkładają się w organizmie. Jeden zastrzyk może zapobiegać ciąży przez trzy miesiące.

– 12. Przerwanie ciąży (aborcja) – Obecnie w Polsce aborcja z tak zwanych względów społecznych jest prawnie zabroniona (przyp. wyd.). gdy kobieta jest w ciąży, ale nie chce urodzić dziecka. Przerwania ciąży można dokonać najpóźniej przed czternastym tygodniem. Wykonuje się wtedy znieczulenie i za pomocą rurki wysysa się płód razem z wyściółką. Najpóźniejszym terminem przeprowadzenia aborcji jest dwudziesty czwarty tydzień, ale zabiegi te wymagają opieki szpitalnej.

– 13. Sterylizacja – operacja zwana u mężczyzn wasek- tomią, a u kobiet podwiązaniem jajników. Nasie- niowody lub jajowody przecina się, związuje lub zablokowuje w inny sposób. Jajeczka i nasienie, produkowane przez cały czas, są wchłaniane przez organizm.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *