Łzy u człowieka

Nadmierne wydzielanie łez, nazywane naukowo epiphora, wraz ze znacznym zwiększeniem produkcji pociąga za sobą duże zmniejszenie bakteriobójczych własności łez. Własności te badał Alexander Fleming na wiele lat przed słynnym odkryciem penicyliny. Do tego wcześniejszego odkrycia, podobnego w swej przypadkowości do wynalazku penicyliny, przyczyniła się kropla z nosa, nieprzyjemny, kapiący objaw silne- nego przeziębienia. Bakterie na pożywkach ginęły szybko w miejscach, na które spadla kropla.

Wkrótce wyosobniono lizozym, czyli czynnik bakteriobój- terii, W r. 1965 zespół naukowców w Royal Institution w Lon czy w dużej ilości obecny we Izach, w mniejszej w ślinie i w śluzie nosa. Bez jakiegoś podobnego do lizozymu czynnika przeciwbakteryjnego oczy, nos i usta stałyby się nie strzeżonymi wrotami dla stale napływających niepożądanych bak- dynie opracował budowę cząsteczkową tego naturalnego środka antyseptycznego jako pierwszego enzymu tak dokładnie zbadanego i w ten sposób powstała sposobność lepszego poznania mało zrozumiałego i wszechmocnego świata enzymów. Niestety, mimo iż Fleming wkraplał sok cytrynowy w oczy swych studentów i zbierał spływający im po policzkach lizozym, enzym nie miał wielkiej wartości jako lekarstwo, gdyż mówiąc ogólnie te choroby, na które zapadamy, potrafią sobie poradzić z lizozymem. Fleming musiał czekać na zarodnik pe- nicillium, zanim w jego rękach znalazła się skuteczna broń przeciw chorobom.

Bezkręgowce nie mrugają, mruga większość kręgowców z wyjątkiem niektórych płazów i zwierząt żyjących w wodzie. Według okulisty sir W. Stewarta Duke-Eldera prawdziwe mruganie zaczyna się u niemowląt nie wcześniej niż w 6 miesięcy po urodzeniu. U gryzoni i kotów mruganie jest powolne, u naczelnych znacznie szybsze – mrugnięcie u człowieka trwa 0,3 do 0,4 sekund i występuje co 2 do 10 sekund. Ponieważ w czasie każdego mrugnięcia oko jest zamknięte przez 0,15 sekundy, to przyjmując częstość mrugania raz na 6 sekund, człowiek chociaż nie śpi, ma w ciągu każdego dnia przez prawie pół godziny zamknięte oczy. Świadomym wysiłkiem można przez jakiś czas wstrzymać odruch mrugania, pod wodą udaje się to dłużej, jednak niewielu ludzi potrafi opanować mruganie przez całą minutę. Ten odstęp czasu można zwiększyć pod wodą do pięciu minut.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *