Łysina

Łysina jest zazwyczaj udziałem mężczyzny i prawdopodobnie ma źródło dziedziczne. Dziewczęta obawiające się łysiny w późniejszym wieku u kandydatów na swych mężów powinny zapoznać się z albumami rodzinnymi (patrz rozdział o dziedziczności). Łysy ojciec i dziadek każą spodziewać się łysiny u męża i dzieci. Kobiety mogą łysieć tak samo zdecydowanie jak mężczyźni, ale u nich zdarza się to o wiele rzadziej i później się zaczyna. Istnieje mnóstwo środków na porost włosów i sam ten fakt świadczy o ich wątpliwej skuteczności – gdy zestawić obfitość tych środków w handlu z częstością występowania łysiny. Bez wątpienia istnieje sposób zapobiegający łysieniu lub powstrzymujący go, gdy proces już się zaczął: Kastracja, usuwająca hormony męskie współdziałające w wypadaniu włosów, jest prawie zawsze skuteczna.

W kolumnie odpowiedzi redakcyjnych pisma Journal oi the American Medical Association można było niedawno przeczytać intrygującą odpowiedź na pytanie w sprawie zmiękczenia brody i przygotowania zarostu do golenia. „Najskuteczniejszym środkiem zmiękczającym zarost przed goleniem jest woda” – brzmiała odpowiedź, która musiała chyba podważyć ranne przesądy i upodobania całego narodu. Dla nawodnienia i zmiękczenia zarostu nie potrzeba niczego więcej poza dwuminutowym kontaktem z ciepłą wodą, a im woda jest cieplejsza, tym czas potrzebny na zmiękczanie zarostu jest krótszy. Mydło i krem utrzymują tylko zmiękczenie wywołane przez wodę. Podobno Albert Einstein używał wyłącznie wody, a więc i w tej sprawie miał rację.

Inny, całkowicie różny zwyczaj dotyczący skóry, podobnie silnie zakorzeniony i dlatego pewnie niemożliwy do zmieniania, nie ma tak jednoznacznego poparcia sfer lekarskich: chodzi o sposób, w jaki należy myć skórę niemowlęcia. Wielu fachowców nie tylko przeciwstawia się tradycyjnemu stosowaniu mydła i wody, ale sprzeciwia się w ogóle kąpaniu noworodków. Namydlanie ma wiele ujemnych stron: zabiera czas, dziecko staje się śliskie, co zwiększa nerwowość otoczenia, mydło może dostać się do oczu dziecka i wywołać krzyk i wczesną niechęć do mycia, łatwo też dochodzi do powstawania niepożądanej piany. W izbach porodowych zdobywa popularność hexachlorophane jako środek zastępujący mydło, jednak mydło nadal utrzymuje swą pozycję w domu, chociaż przy jego użyciu utrzymanie dziecka podczas kąpieli jest bardzo utrudnione.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *