Korzystanie z promienii rentgenowskich

Przyszłe pokolenia są narażone na niebezpieczeństwo także wtedy, kiedy prześwietla się młode zarodki i płody. Gdy aparaty rentgenowskie były nowością, a położnicy oszołomieni nowo odkrytą możliwością śledzenia rozwoju płodu, wykrywania bliźniąt i sprawdzania poprawności ułożenia płodu – macice kobiet ciężarnych regularnie przeszywano promieniami jonizującymi. Dzisiaj się to zmienia. Maksymalna dopuszczalna dawka na płód w dziewiątym miesiącu ciąży wynosi 1 rem (praktycznie odpowiadający 1 radowi), zaś brzuch matki nie powinien otrzymać więcej niż 1,3 remów.

Położnicy korzystają obecnie z promieni rentgenowskich wtedy, gdy ich zdaniem korzyści z obejrzenia zdjęcia rentgenowskiego wynagradzają z nawiązką ryzyko napromienienia. Przyjmijmy, zgodnie z powszechną opinią, że płody naświetlane promieniami Roentgena częściej chorują na białaczkę i że według przewidywań statystycznych zginie w rezultacie na tę chorobę 1 na 5 000 naświetlonych. Gdy położnik nie ma potrzebnych informacji co do ułożenia płodu w macicy, szansa utrzymania dziecka przy życiu może być o wiele mniejsza niż to niewielkie prawdopodobieństwo uszkodzenia, przecież śmiertelność niemowląt ciągle jeszcze wynosi 2 na 100 i bez użycia promieni rentgenowskich byłaby wyraźnie wyższa.

W maju 1966 r., czyli w 21 lat po pierwszych bombach atomowych, w 12 łat po próbach na Bikini i w 3 i pół roku po podpisaniu układu o zakazie doświadczeń z bronią jądrową, Medical Research Council’s Committee on Protection against Ionising Radiations (Komitet Ochrony przed Promieniowaniem Jonizującym Naukowej Rady Medycznej) ocenił sytuację – stwierdzając, że „w następstwie próbnych wybuchów jądrowych w atmosferze, które miały miejsce do końca r. 1965, przewidywać należy do r. 2 000, w najgorszym wypadku, pojawienie się dodatkowo trzech przypadków białaczki, dwu innych raków prowadzących do śmierci i dwu przypadków raka tarczycy na każdy milion napromienionych osób na terenie Wielkiej Brytanii”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *