Jakie objawy wywołuje AIDS?

U niektórych na początku nie występują żadne objawy i czują się oni zupełnie zdrowi. U innych choroba może się zacząć jednym lub kilkoma z wymienionych poniżej objawów, takich jak: powiększone gruczoły, zmęczenie, utrata apetytu, nagły spadek wagi, obfite nocne pocenie się, wysypka, gorączka, bóle głowy, biegunka oraz biały osad na języku. Są to podobne objawy jak w przypadku grypy czy kataru, tylko znacznie dłużej się utrzymują.

Po załamaniu się systemu immunologicznego zaczynają się rozwijać inne choroby i pojawiają się charakterystyczne dla nich objawy. U wielu osób rozwija się niezwykle rzadka odmiana raka powodująca powstanie różowych, brązowych lub purpurowych guzów wewnątrz lub na zewnątrz ciała. Niektórzy zapadają na rodzaj zapalenia płuc, wywołujący kaszel, ból klatki piersiowej, trudności w oddychaniu. U jeszcze innych dochodzi do uszkodzenia mózgu, czego wynikiem są zmiany osobowości, utrata pamięci i tym podobne oznaki choroby psychicznej.

Stan zdrowia niektórych chorych na AIDS nie ulega nigdy nawet przejściowej poprawie i umierają oni dosyć szybko. U innych widoczne są okresowe poprawy stanu zdrowia, aż do momentu, gdy ich organizm będzie do tego stopnia wyczerpany, że nie zdoła już przeciwdziałać chorobie.

ARC pochodzi od angielskich słów AIDS Related Complex. Jest to zespół związany z AIDS i spowodowany również wirusem HIV. Charakteryzuje się mniej ciężkimi objawami, chociaż zdarzają się też przypadki śmiertelne. Ocenia się, że 20-30 procent osób z tym zespołem zaczyna później chorować na AIDS.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *