Jak można się chronić przed AIDS?

Po pierwsze -nie zażywaj narkotyków! Nawet jeden raz. Trzymaj się od nich z dala, ponieważ zażywanie nawet tych słabszych uzależnia, a osoba uzależniona z czasem sięga po coraz silniejsze. Jeśli jesteś narkomanem, nigdy nie używaj wspólnej igły. Wystrzegaj się wszelkich kontaktów seksualnych z narkomanami oraz ich partnerami.

Po drugie – AIDS przeważnie rozprzestrzenia się poprzez kontakty seksualne. A zatem wstrzemięźliwość aż do momentu ślubu jest najskuteczniejszym sposobem ustrzeżenia się przed tą chorobą. Pragniemy uświadomić młodym ludziom, że stosunek nie jest jedynym sposobem przeżycia głębokiego, wspaniałego erotycznego doświadczenia. Pieszczoty, przytulanie i pocałunki lub inne czynności, przy których nie dochodzi do wymiany wydzielin, są całkowicie bezpiecznym sposobem okazywania uczuć.

Niektórym młodym ludziom trudno jest uwierzyć, że te przestrogi odnoszą się także do nich. Nie wierzą, że niemal każda osoba, z którą mają stosunki seksualne, może być nosicielem wirusa. Zaleca się używanie prezerwatyw zawsze wtedy, gdy twój partner, któremu w pełni ufasz, nie przeczy na poniższe pytania:

– 1. Czy zostałeś kiedykolwiek poddany transfuzji krwi lub jej składników?

– 2. Czy kiedyś wstrzykiwałeś sobie narkotyki?

– 3. Czy miałeś już stosunek seksualny (należy w to włączyć seks oralno-genitalny)?

– 4. Czy masz zamiar brać narkotyki lub odbywać stosunki z innymi osobami podczas związku ze mną?

Należy pamiętać, że prezerwatywa tak jak nie zapobiega ciąży w stu procentach, tak samo nie chroni przed AIDS. Może być uszkodzona, zbyt zużyta i może pęknąć podczas stosunku. Poza tym wiele osób nie potrafi właściwie jej zakładać, a prawidłowe jej stosowanie może uratować ci życie.

Jeśli nie jesteś jeszcze osobą aktywną seksualnie, nie musisz się przejmować tymi chorobami. Ale natychmiast po rozpoczęciu normalnego współżycia będziesz musiała poddać się regularnym badaniom ginekologicznym i robić wymazy z pochwy.

Moje uczennice zazwyczaj zadają wiele pytań na ten temat. Większość z nich nigdy wcześniej nie słyszała o stanie przednowotworowym szyjki macicy. Nie ma w tym nic niezwykłego, bo jest wiele dorosłych kobiet, które również nic na ten temat nie wiedzą. Ze względu na ogromną wagę tego problemu, prosimy o uważne zapoznanie się z tym rozdziałem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *