Czym jest badanie ginekologiczne?

Jest to badanie narządów rodnych kobiety wziernikiem przez lekarza lub pielęgniarkę, mające na celu sprawdzenie, czy nie występują żadne nieprawidłowości. Tuż przed badaniem należy opróżnić pęcherz. W gabinecie ginekolog poprosi cię, żebyś się rozebrała. Naj- pierw bada się piersi mniej więcej w taki sposób, jaki został opisany w rozdziale 4. Następnie będziesz musiała położyć się na fotelu ginekologicznym i wsunąć stopy w specjalne strzemiona. Jeśli przechodzisz po raz pierwszy podobne badanie, możesz się czuć skrępowana, zwłaszcza jeśli lekarzem jest mężczyzna. Spróbuj uświadomić sobie, że to, co jest nowością dla ciebie, dla lekarza jest pracą, którą wykonuje setki razy. Jedynym celem tych badań jest sprawdzenie stanu twojego zdrowia.

Na początku lekarz obejrzy twój srom. Następnie wsunie nawilżony palec (będzie miał gumowe rękawiczki) do pochwy i delikatnie będzie naciskał macicę, a drugą ręką będzie uciskał twój brzuch. Ma to na celu określenie kształtu macicy i jajników. Może się zdarzyć, że ginekolog będzie musiał wsunąć nawilżony palec w odbyt, aby podnieść trochę organy.

Później wziernikiem rozszerzy ścianki pochwy i obejrzy jej wnętrze. Wsunięcie palca lub wziernika może być nieprzyjemne, zwłaszcza gdy jest to pierwszy raz i jesteś zdenerwowana i napięta, ale nie powinno być bolesne. Jeśli poczujesz ból, poproś lekarza, by przerwał badanie. Może będziesz bardziej rozluźniona, gdy najpierw zobaczysz, jak lekarz bada twoją mamę.

Gdy wziernik znajduje się wewnątrz, lekarz wykonuje wymaz z pochwy (badanie cytologiczne). Polega to na delikatnym obracaniu szpatułką lub bawełnianym wacikiem w szyjce macicy, by zebrać z jej powierzchni kilka komórek. Potem wziernik się wyjmuje. W trakcie badania możesz poprosić, aby lekarz używając lusterka pokazał ci, jak wyglądają narządy rodne wewnątrz.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *