Czy można zarazić się chorobą weneryczną przez pocałunek?

W zasadzie odpowiedź brzmi „nie”. Jednak podczas uprawiania seksu oralno-genitalnego z osobą zarażoną syfilisem lub mającą wrzody opryszczki, na wargach i wokół ust mogą pojawić się pęcherzyki zapalne. Podobnie dzieje się, gdy całujemy się z osobą mającą owrzodzone usta. Należy więc unikać pocałunków oraz seksu oralno-genitalnego z kimś, kto ma owrzodzone wargi lub genitalia.

Trzeba też wiedzieć, że nie jest wykluczone zarażenie się chorobą weneryczną podczas pocałunku, gdy wsuwa się głęboko język w usta partnera. Na przykład zarazki rzeżączki mogą dostać się głęboko do gardła w wyniku seksu oralno-genitalnego.

Czy można zarazić się tymi chorobami używając wspólnych ręczników, szlafroków, szklanek, urządzeń sanitarnych lub innych tego typu przedmiotów? Oprócz wszy, które mogą żyć poza ludzkim ciałem nawet przez kilka dni, oraz rzęsistka, który może przetrwać kilka godzin, większość zarazków powodujących choroby weneryczne ginie zaraz po opuszczeniu błony śluzowej i zetknięciu się z powietrzem. A zatem ogólnie rzecz ujmując odpowiedź brzmi „nie”. Zarażenie się w wyniku używania wspólnych urządzeń sanitarnych byłoby możliwe tylko wówczas, gdyby korzystało się z nich natychmiast po kimś, kto przenosi chorobę, a to na szczęście zdarza się rzadko. Teoretycznie jest możliwe zarażenie się chorobą poprzez używanie wspólnych z osobami zarażonymi szklanek, ręczników czy bielizny, jeśli przed chwilą były użyte przez chorego. Na ogół jednak ludzie nie zarażają się chorobami wenerycznymi poprzez przedmioty.

W jaki sposób można stwierdzić, czy jest się chorym na chorobę weneryczną?

Istnieją odpowiednie testy wykrywające występowanie i rodzaj choroby. Innym sposobem jest przeanalizowanie ewentualnych objawów opisanych powyżej. Osoba z podobnymi objawami powinna poddać się badaniom lekarskim. Można cierpieć na chorobę weneryczną nie wiedząc o tym. Nie leczona choroba może spowodować poważne skutki zdrowotne. Dlatego niez- miernie ważne jest, aby po każdym kontakcie z osobą, która może być zakażona, udać się do lekarza, bez względu na to, czy pojawią się objawy czy nie.

Obowiązkiem dotkniętych chorobą weneryczną jest informować o tym każdego swojego partnera. Ci natomiast powinni poddać się jak najszybciej badaniom, nawet jeśli nie występują żadne objawy.

Co należy zrobić w przypadku podejrzenia, że jest się chorym na chorobę weneryczną? Należy natychmiast udać się do lekarza. Aby być przebadanym lub leczonym nie potrzeba zgody rodziców. Lekarze często mają do czynienia z młodymi ludźmi dotkniętymi tą chorobą, więc nie wstydź się i bez skrępowania poddaj się badaniom.

Jeśli nie występują objawy, lecz istnieje podejrzenie, że partner był zarażony, należy bezzwłocznie poddać się badaniom. Nawet jeśli objawy zniknęły, zarazki mogą ciągle pozostawać w organizmie, co może spowodować poważne komplikacje. Można również stać się przyczyną zarażenia innych osób.

Obecnie większość chorób wenerycznych jest łatwo uleczalna, najczęściej dzięki antybiotykom. Warunkiem udanego leczenia jest jednak wczesne wykrycie i niezwłoczne rozpoczęcie kuracji, w przeciwnym bowiem razie powstają nieodwracalne zniszczenia w organizmie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *