Co znaczą wyrazy necking i petting? cz. II

W odpowiedziach młodych ludzi na te pytania widoczny jest wpływ wychowania, opinii znajomych, wyznawanej religii, własnych przeżyć emocjonalnych. Mimo występujących różnic sądzimy, że są pewne reguły, które mogą stosować wszyscy bez względu na przekonania i opinie otoczenia.

– 1. Niezależnie od tego czy jest to francuski pocałunek, petting czy stosunek płciowy, nie rób niczego pod presją. Rób tylko to, czego jesteś naprawdę pewna, że chcesz. Jesteś jeszcze bardzo młoda i możesz spokojnie poczekać do momentu, w którym będziesz pewna, czego chcesz.

– 2. Zastanów się, co czujesz do drugiej osoby. Czy jest to ktoś, do kogo masz zaufanie? Czy ta osoba nie będzie plotkować na twój temat? Czy chcesz bliskości fizycznej z nią dlatego, że coś do niej czujesz, czy po prostu z ciekawości? Normalne jest, że młodzi ludzie chcą wiedzieć, jakie ma się wtedy odczucia. Należy jednak pamiętać, że zrobienie tego tylko z ciekawości nie prowadzi do niczego dobrego.

– 3. Odpowiedz sobie na pytanie, dlaczego chcesz to zrobić. Prawdziwe przyczyny mogą nie mieć nic wspólnego z twoimi uczuciami do tej osoby, ani nawet z ciekawością. Może po prostu masz nadzieję udowodnić sobie, że jesteś już dorosła, chcesz być bardziej popularna lub po prostu boisz się go stracić. Zgoda na kontakt fizyczny nie rozwiązuje żadnego z tych problemów. Przeciwnie, może stworzyć nowe.

– 4. Nie zmuszaj nigdy drugiej strony do zrobienia czegokolwiek, na co nie ma ochoty. Może to przybrać formę zachęcenia dziewczyny przez chłopaka do zrobienia czegoś więcej niż chce. Dziewczyna nie powinna traktować chłopca jak mięczaka, jeśli nie nakłania jej do „pójścia dalej”.

– 5. Na stwierdzenia w stylu: „Jeśli mnie kochasz, zróbmy to”, „Wszyscy to robią”, „Jak nie chcesz, to znajdę sobie kogoś innego” odpowiadaj zawsze: „Jeśli ci naprawdę na mnie zależy, nie zmuszaj mnie”, „Udowodnij, że ci na mnie zależy, rezygnując z tego”, „Droga wolna, znajdź kogoś innego” lub „Jeśli wszyscy to robią, to nie bodziesz miał problemu ze znalezieniem kogoś, ktc się na to zgodzi”.

– 6. Nie zakładaj, że wiesz, o czym myśli druga osoba – zawsze się jej o to pytaj. Wielu nastolatków rozpoczyna współżycie, chociaż tego wcale nie chce, sądząc. że chce tego druga strona. Zdarza się, że żadna tego nie pragnie. Zanim zdecydujesz się na zbliżenie, porozmawiajcie ze sobą.

– 7. Nie obawiaj się powiedzieć „nie”. Czasami młodzi ludzie godzą się na kontakty seksualne, ponieważ boją się urazić odmową swojego partnera. Uczono was, że nie wolno być egoistą. Twój seksualizm jest taką sferą życia, gdzie masz prawo zachowywać się egoistycznie. Jeśli nie chcesz kontaktów seksualnych, powiedz „nie”.

– 8. Nie wyrzucaj sobie zbyt mocno, jeśli zachowałaś się niewłaściwie czy zrobiłaś coś, czego żałujesz. Postępowania w sferze seksualnej też trzeba się nauczyć, a jak wiadomo każde uczenie się jest związane z popełnianiem błędów. Na przyszłość będziesz już mądrzejsza i nie powtórzysz tego błędu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *