Choroby przenoszone drogą płciową

Corocznie w USA ponad milion nastolatków zaraża się którąś z nich. Młodzi ludzie, którzy nie zaczęli współżycia seksualnego, nie muszą się ich obawiać, bo przeważnie przenoszone są drogą płciową. Niemniej warto wiedzieć o nich jak najwcześniej. Poza tym temat ten budzi zainteresowanie nawet w młodszych klasach.

Omówimy tu jedynie podstawowe zagadnienia dotyczące tych chorób. Jeśli będziesz chciał uzyskać więcej informacji, znajdziesz je w specjalistycznych broszurach. Wyodrębniamy ponad dwadzieścia różnych chorób wenerycznych. Chociaż każda z nich ma swoją specyfikę, to na ogół wywołują one takie objawy jak:

– nadmierna wydzielina z pochwy lub członka,

– ból, swędzenie, pieczenie, zaczerwienienie, wrzody, guzki, zgrubienia, ranki na genitaliach, wokół nich i w dolnej części ciała,

– bolesność lub wrażliwość genitaliów, ich okolic lub podbrzusza,

– pieczenie w czasie oddawania moczu oraz zbyt częste oddawanie moczu.

Chociaż podobne objawy mogą być także spowodowane innymi chorobami, każda osoba prowadząca normalne życie seksualne powinna udać się do lekarza natychmiast po zaobserwowaniu u siebie podobnych symptomów w celu poddania się badaniom i ewentualnemu leczeniu.

Może się zdarzyć, że u osoby zakażonej nie pojawią się żadne z objawów lub występują w łagodnej postaci i same mijają bez leczenia. Niemniej jednak taka osoba może być nosicielem choroby i może zakażać innych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *